Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Świnoujście

Wieża kościoła pw. Marcina Lutra

Opublikowano w dniu: 2010-05-31       Aktualizowano w dniu: 2013-09-11

Wieża kościoła pw. Marcina Lutra w Świnoujściu.Ciekawym zabytkiem kościelnym jest zachowana wieża po kościele garnizonowym Marcina Lutra z 1904 roku. W wyniku zaniedbań kościół został w końcu rozebrany. Jedynym śladem po nim jest tylko wieża.

Decyzję o budowie kościoła podjęto w 1902 roku wyznaczając lokalizację obok parku zdrojowego. Pieniądze na budowę kościoła przekazała konsul Emilia Heys, ówczesna najbogatsza mieszkanka Świnoujścia. Wybudowany kościół był kościołem protestanckim, gdyż na przełomie XIX/XX wieku ludność pomorza zachodniego nie była jednolita religijnie, z przewagą wyznania protestanckiego.

W wyniku bombardowań miasta podczas II wojny światowej jedna z bomb uszkodziła dach kościoła. Jednakże powstałe szkody szybko naprawiono. Po wojnie w wyniku przejęcia Świnoujścia przez państwo polskie i wygnaniu miejscowej ludności, kościół został opuszczony. Od 1962 nastąpił proces rozbiórki kościoła, który zatrzymał się na wieży. Przyczyną było usytuowanie wieży na mapach nawigacyjnych, których zmiana nie była prostym zabiegiem. Dlatego postanowiono wieżę zostawić.

W 2003 roku prywatny inwestor przejął wieżę i ją wyremontował. W 2005 roku wieża została udostępniona do zwiedzania. Obecnie na jej szczycie znajduje się najwyższy w Świnoujściu punkt widokowy, z którego rozciąga się wspaniały widok na całe miasto.

Wieża, wraz z tarasem widokowym, dostępna jest do zwiedzania codziennie w godzinach 10:00 - 18:00.
Ceny biletów: 5 zł (normlany), 4 zł (ulgowy)

Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Kościół pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach

Neogotycki kościół pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach powstał latach 1860-1862 wg. proj. Friedricha Augusta Stülera, pierwotnie jako kościół ewangelicki. 

Przytór - kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa

W Przytorze (dawnej wsi rybacko-letniskowej), od 1960 będącej dzielnicą Świnoujścia, około 7 km na południowy wschód od centrum miasta, znajduje się zabytkowy neogotycki kościół parafialny Najświętszego Serca Pana Jezusa z 1895 roku, z wieżą o wysokości 43 m. Kościół w stanie nienaruszony przetrwał obie wojny.

Konkatedra w Kamieniu Pomorskim

Najwspanialszym pomnikiem historii a zarazem największym obiektem zabytkowym Kamienia Pomorskiego jest romańsko-gotycka konkatedra pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela.

Kościół Stella Maris w Świnoujściu

W Świnoujściu znajdziemy kilka zabytkowych kościołów, które warte są zwiedzenia.
Jednym z nich jest neogotycki Kościół Matki Boskiej "Stella Maris" z końca XIX stulecia zbudowany w latach 1895-1896, zwany kościołem Gwiazdy Morza.

Kościół pw. NP NMP na wyspie Karsibór

Na wyspie znajduje się  XV-wieczny gotycki kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii  Panny z dobudowaną w 1826 roku wieżą.

Świnoujście. Miejskie atrakcje
Świnoujście to nie tylko morze i plaża. W mieście i jego okolicach, znajduje się szereg rzeczy, które trzeba zobaczyć.
Spacer po Świnoujściu

Świnoujście to prawdopodobnie jedyne miast na świecie, które położone jest na 44 wyspach. Czeka tu na Was prawdziwa moc atrakcji.

Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Fotka dnia - Pomorze Zachodnie
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Świnoujście - foldery turystyczne
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90