Najstarszym z fortów w Świnoujściu jest Fort Anioła wybudowany w latach 1854-58, nazwany tak ze względu na podobieństwo do rzymskiego mauzoleum cesarza Hadriana i późniejszej siedziby papieskiej w Rzymie Zamku św. Anioła. Fort posiada trójkondygnacyjną rotundę zwieńczoną tarasem i basztą obserwacyjną.
Fort Anioła to kolejny obiekt składający się na Twierdzę Morską Świnoujście (którą stanowiły 4 forty), pełniący funkcję punktu artyleryjsko-obserwacyjnego. Fort obsadzony był 100 osobową załogą – piechurami oraz artylerzystami. Podczas I wojny światowej fort stracił na znaczeniu jako obiekt wojskowy.
W czasach II wojny światowej pełnił rolę posterunku obserwacji powietrznej dla sił niemieckich. Po wojnie przejęty przez Rosjan, do roku 1992 był punktem obserwacji powietrznej i łączności z okrętami Floty Radzieckiej.
Obecnie obiekt jest remontowany i pełni rolę nie tylko muzealną ale stał się placówką kulturalną, gdzie można zapoznać się z historią 3 epok: pruską, niemiecką i radziecką.
Jako placówka kulturalna w forcie można obejrzeć liczne wystawy malarstwa współczesnego, fotografii, rzeźby, posłuchać koncertów, uczestniczyć w wieczorkach poetyckich czy obejrzeć pokazy walk rycerstwa średniowiecznego.
Organizowane są także ogniska, grille, można wypić herbatę, kawę, wino czy miód pitny w oryginalnej sali kominkowej.
Fort Anioła znajduje się w lewobrzeżnej cześć Świnoujścia na wyspie Uznam.
Warto zobaczyć:
- bramę obronną ze strzelnicami dla dział i karabinów
- dwie pary dwudzielnych drzwi pancernych, zainstalowane do obrony przed bronią chemiczną
- szyb windy do transportu amunicji na wyższe piętra reduty
- spiralne stopnie w klatce schodowej, wiodące z parteru na taras fortu
www.fortaniola.pl