Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Świnoujście

Świnoujście - Fort Anioła

Opublikowano w dniu: 2010-06-05       Aktualizowano w dniu: 2013-09-11

Pokaż zachodniopomorskie na większej mapie

Najstarszym z fortów w Świnoujściu jest Fort Anioła wybudowany w latach 1854-58, nazwany tak ze względu na podobieństwo do rzymskiego mauzoleum cesarza Hadriana i późniejszej siedziby papieskiej w Rzymie Zamku św. Anioła. Fort posiada trójkondygnacyjną rotundę zwieńczoną tarasem i basztą obserwacyjną.

Fort Anioła to kolejny obiekt składający się na Twierdzę Morską Świnoujście (którą stanowiły 4 forty), pełniący funkcję punktu artyleryjsko-obserwacyjnego. Fort obsadzony był 100 osobową załogą – piechurami oraz artylerzystami. Podczas I wojny światowej fort stracił na znaczeniu jako obiekt wojskowy.

W czasach II wojny światowej  pełnił rolę posterunku obserwacji powietrznej dla sił niemieckich. Po wojnie przejęty przez Rosjan, do roku 1992 był punktem obserwacji powietrznej i łączności z okrętami Floty Radzieckiej.

Fort Anioła 

Obecnie obiekt jest remontowany i pełni rolę nie tylko muzealną ale stał się placówką kulturalną, gdzie można zapoznać się z historią 3 epok: pruską, niemiecką i radziecką. 

Jako placówka kulturalna w forcie można obejrzeć liczne wystawy malarstwa współczesnego, fotografii, rzeźby, posłuchać koncertów, uczestniczyć w wieczorkach poetyckich czy obejrzeć pokazy walk rycerstwa średniowiecznego.
Organizowane są także ogniska, grille, można wypić herbatę, kawę, wino czy miód pitny w oryginalnej sali kominkowej.

Fort Anioła znajduje się w lewobrzeżnej cześć Świnoujścia na wyspie Uznam.

Warto zobaczyć:

  • bramę obronną ze strzelnicami dla dział  i karabinów
  • dwie pary dwudzielnych drzwi pancernych, zainstalowane do obrony przed bronią chemiczną
  • szyb windy do transportu amunicji na wyższe piętra reduty
  • spiralne stopnie w klatce schodowej, wiodące z parteru na taras fortu

www.fortaniola.pl


Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Świnoujście. Twierdza Portowa
28 grudnia 1973 roku. Śmiało można powiedzieć, że tego dnia dokonano „zamachu” na jeden z największych zabytków Świnoujścia – Twierdzę Portową. Wysadzono ją w powietrze, żeby pozyskać miejsce pod rozbudowę portu.
Świnoujście. Śladem umocnień
Pozostałości po dawnych umocnieniach to kolejny symbol Świnoujścia. Nadrzeczne forty, które do dziś stoją nad Świną, są częściowo otwarte do zwiedzania. Wizyta w tym miejscu może być niezapomnianą przygodą.
Świnoujście - miasto 44 wysp

Świnoujście to portowe miasto, położone na trzech wyspach: Uznam, Wolin i Karsibór rozdzielone rzeką  Świną. Jedną z niezapomnianych atrakcji turystycznych jest przeprawa promowa, dzięki której można dostać się z jednej części miasta do drugiej.

Spacer po Świnoujściu

Świnoujście to prawdopodobnie jedyne miast na świecie, które położone jest na 44 wyspach. Czeka tu na Was prawdziwa moc atrakcji.

Szlak militarny wyspy Wolin

Wolin jest największą wyspą w Polsce. Jej rozległa linia brzegowa skupia wiele militarnych atrakcji. Niektóre z nich pochodzą jeszcze sprzed pierwszej wojny światowej.

Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Fotka dnia - Pomorze Zachodnie
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Świnoujście - foldery turystyczne
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90